Hořčík v těhotenství
Jedním ze základních faktorů pro zajištění bezproblémového a zdravého těhotenství je dostatečný přísun hořčíku. V období těhotenství je hořčík jednou z klíčových látek. Umožňuje správný vývoj plodu a má příznivý vliv na psychiku ženy. Jelikož těhotné a kojící ženy patří do rizikové skupiny, měly by si jeho hladinu v organismu pečlivě hlídat a dbát na pravidelný přísun hořčíku.
Hořčík
Hořčík neboli magnézium (Mg) je čtvrtou nejhojněji zastoupenou minerální látkou v těle a účastní se prakticky všech procesů probíhajících v organismu. Je součástí asi 600 enzymů, které hrají důležitou roli v metabolismu energie, syntéze bílkovin či DNA. Je nepostradatelný zejména pro správné fungování svalů a nervového systému. Je důležitý pro uvolňování energie z glukózy a pro dobrou stavbu kostí a zubů. Hraje významnou roli v udržování optimálního stavu kardiovaskulárního systému, jelikož reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy. Rovněž má význam pro náš imunitní systém. Působí v ochranných procesech jako činitel antistresový, antitoxický, protialergický a protizánětlivý.
Dostatečný příjem hořčíku ovlivňuje nejen vývoj dítěte v období těhotenství. Během těhotenství si tělo ženy prochází zásadními změnami, jejichž cílem je uspokojení potřeb plodu. Tyto změny jsou velice energeticky náročné, a proto je potřeba hořčíku mnohonásobně vyšší než obvykle. Dalším z důvodů, proč by si těhotné ženy měly více hlídat příjem hořčíku, je ten, že v důsledku hormonálních změn během těhotenství se ho více vylučuje močí.
Příznaky nedostatku
Mezi příznaky nedostatku patří křeče v nohou, bolesti pánve, únava, nervozita, zácpa, bušení srdce nebo vysoký krevní tlak.
Mnoho těhotných žen si stěžuje na křeče v lýtkových svalech a na neurčité bolesti v břiše.
Nedostatečný přísun tohoto minerálu může zajít mnohem dál a podpořit výskyt gestačního diabetu a preeklampsii, způsobit křeče dělohy, anebo dokonce předčasný porod.
Kolik je ho potřeba?
Obecně se doporučuje těhotným ženám užívat 310 až 350 mg hořčíku denně. Podle některých vědeckých studií je ale doporučeno až 400 mg.
Kde ho najdu?
Určité množství hořčíku může matce i dítěti poskytnout vyvážená strava s potravinami bohatými na hořčík.
Nejvíce hořčíku obsahují ořechy a semínka. Největší množství je ve slunečnicových semínkách a ve lněném semínku (420 mg a 350 mg hořčíku ve 100 g). Značné množství hořčíku je však také v pšeničných klíčcích a v ovesných vločkách. Jedna porce barevného müsli denně – třeba se dvěma plátky banánu (45 mg hořčíku ve 100 g banánů) pokryje téměř celou denní dávku hořčíku, zvláště když také vypijete jednu nebo dvě sklenice minerálky bohaté na hořčík.
- Slunečnicová semínka: 420 mg
- Lněná semínka: 350 mg
- Mandle: 270 mg
- Dýňová semínka: 262 mg
- Tmavá čokoláda: 176 mg
- Arašídy: 168 mg
- Banán: 45 mg
Jedna třetina žen však doporučených hodnot nedosáhne, protože náš organismus nedokáže dostatečně využít hořčík z rostlinné potravy. Je to proto, že fytáty, běžně se vyskytující v rostlinných potravinách, vážou hořčík přijímaný potravou a většinu ho tak přímo vyloučíme.
Tabletky z lékárny
Není hořčík jako hořčík. Zejména v těhotenství potřebujeme mít záruku, že jej užíváme v podobě, kterou naše tělo umí rychle a účinně vstřebat. Často se mylně domníváme, že jakýkoliv hořčík, který nám doporučí v lékárně, je ten správný. Rozhodně tomu tak není. Výzkumy potvrzují, že se míra absorpce hořčíku pohybuje mezi 4 až 50 %. Většina doplňků stravy obsahuje hořčík v podobě oxidu hořečnatého. Patří mezi hůře vstřebatelné formy hořčíku, která garantuje jen cca 4% vstřebatelnost. Podobně špatnou vstřebatelnost má například uhličitan hořečnatý.
Obecně se dnes doporučují doplňky stravy s kombinací několika forem hořčíku. Mezi ty dobře vstřebatelné patří glukonát hořečnatý. Nejenže se lehce vstřebává, ale vyznačuje se i rychlým nástupem účinku. Dobře se vstřebává i citrát hořečnatý.
Multivitaminy
Dnes se těhotným ženám i maminkám po porodu doporučuje přidat ke zdravému jídelníčku i multivitaminy. Často se ale stává, že multivitaminové přípravky k doplnění hořčíku nestačí. Bohužel i multivitaminy se zvýšeným obsahem Mg pokryjí někdy jen 20 % denní doporučené dávky tohoto minerálu.
Můžu se předávkovat?
Zdravé osoby vyloučí přebytek hořčíku v krvi ledvinami do moči. Když zkonzumujete velké množství hořčíku najednou, část tohoto množství projde střevem beze změny a je vyloučí se ve stolici, protože se zvýšeným příjmem se vstřebává méně hořčíku. To může dokonce vést k vedlejšímu účinku, konkrétně k tomu, že mírně projímavý účinek hořčíku zmírňuje zácpu, která je v těhotenství častá.
Tipy pro lepší vstřebávání
- Hořčík se nejlépe vstřebává, pokud jej užíváte spolu s jídlem. Vhodné je proto užít hořčík těsně před jídlem.
- Některé studie ukazují, že vstřebávání hořčíku napomáhá i vitamin D.
- Vyhněte se často nabízeným kombinacím vápník-hořčík-zinek. Zinek a vápník totiž zhoršují vstřebávání magnesia.
- Vstřebávání magnesia zhoršují železo, mangan a fosfor.
- Vyhněte se tučným jídlům – tuky totiž rovněž snižují vstřebávání hořčíku.
O užívání hořčíku se vždy poraďte se svým lékařem. Pokud pociťujete příznaky nedostatku hořčíku, předepíše vám gynekolog Mg na předpis a určí denní dávku.