Nevolnost v těhotenství
🤢 Jak se projevuje nevolnost v těhotenství a koho postihuje?
Nevolnost v těhotenství postihuje až 80 % žen. Příčinou je prudký nárůst hladiny hormonů, ke kterému v těle dochází. Nejde o nic nebezpečného, nevolnost a zvracení (2–3x denně) v 1. trimestru je zcela normální. Přestože je označujeme jako ranní nevolnost, mohou vás přepadnout kdykoliv během dne. Nemusí jít přímo o nevolnost, projevit se mohou ve formě celodenního žaludku na vodě.
Nevolnost ve většině případů objevuje mezi 2.–5. týdnem a přetrvává zhruba do 8.–15. týdne těhotenství. Zhruba 20 % žen nevolnosti obtěžují i nadále. Vyvolat je může prakticky cokoliv, např. pach, chuť, přítomnost zubního kartáčku v ústech nebo jen pohled na jídlo.
Více náchylné k nim mohou být ženy, které mají sklony k nevolnosti například při jízdě autem nebo jsou velmi mladé.
Tyto nevolnosti mohou být dále doprovázeny zvracením, sliněním, bolestmi žaludku, zvýšenou chuť k jídlu, nebo naopak nechutenstvím.
👩⚕️Kdy vyhledat lékaře?
Jakmile ale zvracíte celý den, neudržíte žádné tekutiny ani jídlo, je potřeba vyhledat lékaře. Tento stav se nazývá hyperemesis gravidarum a může mít negativní vliv na matku i dítě. Urputné zvracení naruší rovnováhu v těle, vede k dehydrataci a ztrátě hmotnosti. Těhotné ženy s tímto onemocněním bývají často hospitalizované. Je totiž potřeba je zavodnit infuzemi, dodat živiny, minerály a ionty, které zvracením ztrácí.
🤢 Jak na nevolnost?
- Vyhněte se spouštěčům jako jsou nepříjemné pachy.
- Omezte tučná, kořeněná a kyselá jídla.
- Jezte častěji, méně a dietně a mezi jídly pijte hodně vody.
- Snažte se nemít prázdný žaludek.
- Jezte jídla bohatá na bílkoviny a vitamín B6.
- Užívejte těhotenské multivitamíny.
- Vždy v kabelce noste balíček oblíbených celozrnných sušenek, a jeden mějte také u postele.
- Vstávejte pomalu a než vylezete z postele, něco drobného snězte.
- U svého praktického lékaře se zajímejte o alternativní techniky jako je akupunktura či aromaterapie.
- Nastrouhejte si do čaje a pokrmů zázvor. Zázvor můžete zkusit i ve formě pastylek nebo lízátek.
- Popíjejte čaj - mátový, zázvorový. Popíjejte po malých doušcích.
- Zkuste ledovou colu, vychlazený meloun nebo zmrzlinu.
- Choďte na čerstvý vzduch, hodně větrejte.
- A v neposlední řadě: odpočívejte jak jen to jde a s radostí přijměte každou pomocnou ruku!
⚠️Dejte pozor
Všeho moc škodí a to i zázvoru. Vysoké dávky zázvoru mohou způsobit překrvení pánevní oblasti, nedoporučuje se více než 250 mg sušeného, práškovaného zázvoru v jedné dávce a 3–4 g čerstvého strouhaného zázvoru v jedné dávce. Neužívejte volně prodejné léky k tlumení cestovních nevolností – prostupují placentární bariérou a působí na plod. Nepijte kávu - kofein odvodňuje organismus.
Každá z nás reaguje na těhotenství jinak. Některé ženy nevnímají, že jsou těhotné, jiné poznají všechny příznaky těhotenství. Důležité je odpočívat, vyzkoušet, co se dá a zachovat klid. Jednou to přejde a bude líp. Za devět měsíců (některé možná dřív) nás čeká něco, co za to stojí. :)