Seznam do porodnice
Co s sebou do porodnice? Poradíme Vám, co vše by měla taška do porodnice obsahovat.
Blíží se váš velký den a vy si kladete otázku, co všechno budete potřebovat do porodnice? Sbalit si tašku do porodnice může být jednoduché, když víte, co tam má být. V tomto článku najdete podrobný seznam věcí, které nesmí chybět, ať už se rozhodnete zabalit sama, nebo zvolíte předem připravený balíček do porodnice.
Ideální čas na přípravu tašky do porodnice je mezi 34. a 36. týdnem těhotenství. Připravená taška vám ušetří stres, když porod přijde dřív, a umožní vám naplno se soustředit na narození vašeho miminka.
Připravené balíčky do porodnice vám zajistí, že máte vše potřebné. Naše porodní balíčky obsahují vše podstatné, od základních hygienických potřeb až po speciální vložky pro ženy po porodu. Tento typ balíčku ocení každá maminka, která chce mít jistotu, že na nic nezapomněla.
💡 Balení tašky Vám usnadní náš předpřipravený balíček, který nabízíme i v eko friendly variantě.
Připravte složku, do které si dáte tyto důležité dokumenty:
📝 občanský průkaz (případně pas či řidičský průkaz)
📝 platná kartička zdravotní pojišťovny
📝 těhotenská průkazka
📝 kopie Oddacího listu, Zápis o jméně z matriky (svobodné maminky), Rozsudek o rozvodu (rozvedené maminky)
📝 výsledky všech vyšetření
Vezměte opravdu všechny zprávy od gynekologa, výsledky genetického vyšetření, zprávy od specialistů, které jste v průběhu těhotenství
navštívila.
📝 porodní plán
Ideální jsou 2 kopie. Jedna pro PA na porodním sále a šestinedělí, druhou pro novorozenecké sestřičky. Obě musí být Vámi podepsané.📝 souhlasy a formuláře, které vám dali v porodnici
📝 psací potřeby
Hygienické potřeby
🧴 Balení porodnických vložek
Dostatečně dlouhé, savé, min 40 ks. Použití těchto speciálních vložek po porodu je mnohem vhodnější, jelikož nemají neprodyšný pásek ani
lepící fólii, které mohou bránit správnému hojení porodního poranění.
🧴 Vložky do podprsenky
Zajistí pohodlí mezi kojením.
🧴 Pratelné síťované kalhotky
Pružné, pohodlné, lze i vyprat. Pokud však máte kalhotky hodně špinavé, raději je vyměňte. Vhodnější než klasické kalhotky, případná
poranění musí dýchat, aby se dobře zhojila.
🧴 Mast na bradavky
Pomůže od bolesti při popraskaných, namáhaných a velmi bolestivých bradavkách.
🧴Mycí gel s dubovou kůrou Herbalon
Speciálně určen pro péči o poraněnou hráz po porodu a hemeroidech. Má dezinfekční účinky, tlumí a zastavuje krvácení a je antibakteriální. Zároveň má i hojivé účinky.
🧴Vlhčený toaletní papír s dubovou kůrou Linteo
Užívá se po použití či místo toaletního papíru. Dubová kůra desinfikuje a pomáhá v hojení porodního poranění.
🧴Hojivý sprej na hráz Lansinoh
Pro lepší regeneraci po porodu. Okamžitě uklidní tkáň hráze a biologické složky zajistí chladivý a regenerační účinek.
🧴 Kosmetika
Nejlépe neparfémovaná, aby mohlo miminko cítit Vaši vůni. Zabalte vše v malém cestovním balení. Přibalte si z kosmetiky, co jste zvyklá
používat: sprchový gel/mýdlo, šampon, pasta, kartáček, balzám na rty, krém na ruce/obličej, kartáč na vlasy, gumička, deodorant, pilník na
nehty, apod.
🧴 Kapesníčky
Některé maminky doporučují i balení kuchyňských utěrek (využijete na utření intimních partií po sprše místo ručníku).
🧴 Dále se může hodit: Sprška pro lepší hygienu hráze, Poporodní chladivá & hřejivá vložka, Olej na masáž hráze
Oblečení
👕 Košile - většina porodnic nabídne erární.
Využijte ji určitě k porodu. Po porodu můžete mít vlastní, počítejte ale s častou výměnou.
👕 Přezůvky
Nejlépe gumové, využijete i do sprchy.
👕 Ručník
Vhodné volit ručníky tmavé barvy, aby na nich nebylo hned všechno vidět. Vezměte dva: velkou osušku do sprchy a menší na intimní hygienu.
👕 Teplé ponožky
👕 Kojící podprsenky - alespoň 2x
Vybírejte podprsenku bez kostic, výztuží i vycpávek. Materiál by měl být co nejvíce prodyšný, ideálně sáhněte po přírodním materiálu. Kojící
podprsenka by měla mít široká ramínka. Obecně se doporučuje koupit měsíc před porodem podprsenku o číslo větší.
💡 Chcete krásnou, pohodlnou a praktickou kojící košili? U si určitě vyberete.
Další tipy:
🌟 Aromaterapie, homeopatika, bylinná napářka
Aromaterapii většina porodnic dnes běžně nabízí, dostupnost si můžete při registraci ověřit. Přibalit můžete i homeopatika na podporu kojení
nebo hojení. Pokud se chystáte vzít si do porodnice bylinnou napářku, ověřte si v porodnici, zda jsem vybaveni na její použití.
🌟 Kruh na sezení
Lze koupit speciální v lékárně, ale svou úlohu splní i nafukovací na plavání. Zpříjemní vám sezení po náročném porodu a při velkém porodním poranění.
🌟 Hroznový cukr
Pro dodání rychlé energie
🌟 Taška na špinavé věci
Může se hodit
🌟 Pro ukrácení dlouhé chvíle
(kdyby se náhodou vyskytla a vy se jí rozhodnete nevyužít pro spánek :D ) můžete přibalit i knihu, časopis, sluchátka, atd.
Jídlo a pití
🍪 Menší svačinka
K porodu je vhodné něco lehčího - banán, jogurt, přesnídávka. Pro dodání energie přibalte hroznový cukr.
Větší zásoby jídla s sebou neberte. Nevíte, kolik času na porodním sále strávíte ani jestli nebudete mít po porodu lékařsky nařízenou dietu.
Cokoliv Vám pak může v průběhu pobytu přinést návštěva.
🍪 Láhev na vodu s pítkem
např. Rajec apod. Velmi vhodné pro maminky, které plánují rodit císařským řezem. Bude se Vám z ní dobře pít než budete po operaci vstávat. Praktická i při porodu.
🍪 Kojící čaj
V některých porodnicích naprosto běžná věc, jinde musíte mít vlastní, pokud ho chcete pít. Pár sáčků můžete pro jistotu přibalit.
Nezapomeňte
🌼 léky, které běžně užíváte - nejlépe v originálním balení
🌼 brýle, čočky, roztok na čočky
🌼 nabíječka na telefon
Pro miminko
Spousta porodnic nabídne hromadu různých vzorečků, ale těch by mohlo být jen malé množství. Oblečky, látkové pleny a dečky jsou vždy v porodnicích k dispozici.
🧸 Plenky
Jednorázové ve velikosti 1 od 2,5 kg (označeny mohou být jako newborn) nebo pro předčasně narozené děti pleny ve velikosti 0 do 2,5 kg.🧸 Kosmetika
Miminka se za svůj pobyt koupou v porodnici většinou jen 2x - po porodu a v průběhu pobytu, aby se to maminka naučila. Pokud chcete
používat svou kosmetiku, klidně ji přibalte. Jinak si vystačíte se vzorečky od sestřiček.
🧸 Balení vlhčených ubrousků nebo Perlan
🧸 Přebalovací jednorázové podložky
Postačí cca 5 ks, můžete využít i pro sebe do postele.
🧸 Dudlík - ten v porodnici neradi vidí, ale je to na vás :)
Chcete si miminko obléct do svých oblečků a zabalit do vlastní zavinovačky? I takové maminky v porodnici potkáte. Ale věřte, že miminko budete několikrát za den převlékat, takže proč nevyužít zapůjčené oblečky a ty krásné nové si nechat na doma. ;-)
Pro tatínky
🧔 přezůvky z gumy
🧔 jídlo a pití nebo drobné do automatu
🧔 fotoaparát + nabíječku
Rady závěrem
Pokud se rozhodnete z nějakého důvodu nekojit, telefonicky se informujte na novorozeneckém oddělení, co si máte donést. Jsou porodnice, které Vám odsávačku i ohřívač lahví a lahve zapůjčí. Do jiných se budete muset vybavit sama. V tomto případě přibalte ještě i VELMI pevnou podprsenku, klidně sportovní, aby jste si mohla pro zástavu laktace prsa pevně stáhnout.
Je vhodné si tyto věci rozdělit na dvě tašky. Na porodní sál vezmete jen tašku s věcmi, které využijete k porodu a bezprostředně po něm. Druhou tašku Vám tatínek donese z auta po porodu, stejně tak plenky pro miminko. Ušetříte čas hledáním věcí v tašce a místo na porodním pokoji.
Věci na cestu domů si nechte od partnera/manžela přinést těsně před odchodem. Doma připravte volné a pohodlné oblečení, můžete také zůstat v těhotenském. Hlavně nesmíte prochladnout. Pro miminko pak oblečení, které odpovídá ročnímu období. Nezapomeňte na autosedačku a deku.